phone mail

Ako používať vo Vietname drony bez toho, aby ste sa dostali do problémov

Na pohľad lietajúce drobné bezpilotné lietadlá môžu pripomínať hračky na diaľkové ovládanie, no ich využitie je vskutku obrovské. Z hľadiska (nielen ich) bezpečnosti preto po celom svete pribudli rôzne regulačné nariadenia a zákony. Viaceré štáty ich voľné používanie dokonca zakazujú a výnimkou nie je ani Vietnam.

Pre mnohých, ktorí cestujú do Vietnamu sa táto krajina javí ako ideálna príležitosť na “prevetranie” dronu. Nádherné scenérie, veľké otvorené priestranstvá a fascinujúca príroda za to bezpochyby stoja. Avšak existuje mnoho pravidiel, porušením ktorých sa môžete poľahky dostať na hranu zákona.

Len s povolením
Lietanie s dronom je povolené iba na základe povolenia vydaného Ministerstvom obrany- čo je však neraz poriadna fuška hlavne pre tých, ktorí vo Vietname nežijú trvalo.

Vedeli ste? 
Získanie povolenia trvá cca 3 týždne. Tento proces môžete urýchliť využitím služieb spoločnosti, ktorá vybaví povolenie za vás. Prirodzene, za určitú sumu.

Situácia je ešte komplikovanejšia v prípade letísk Nha Trang/Cam Ranh a Da Nang, vzhľadom na to, že ide o turistami najvyhľadávanejšie destinácie a v okolí ktorých je filmovanie prísne regulované.

Musíte sa tiež pripraviť na to, že po príchode do Vietnamu (pri bežnej kontrole batožiny) sa príslušné úrady rozhodnú dron dočasne ponechať a vrátia vám ho pri vašom odchode z krajiny.

TIP: Ďalšou možnosťou je zakúpenie si dronu priamo vo Vietname.

Pod drobnohľadom
Aj po získaní povolenia však lietanie s dronom vo Vietname prináša isté obmedzenia, pričom niektoré pôsobia skôr úsmevne:
– za každých okolností je potrebné rešpektovať súkromie ostatných;
– nie je povolené lietať s dronom nad hlavami ľudí, ktorí s jeho používaním nemajú nič spoločné, ako aj ponad veľké zhromaždenia;
– tiež nie je povolené používať drony na letiskách, v ich tesnej blízkosti a na miestach so zvýšeným výskytom lietadiel; rovnako v blízkosti dôležitých vládnych budov a vojenských inštitúcií;
– používať drony môžete iba za denného svetla a za dobrých poveternostných podmienok.

Loading....