phone mail

V Thajsku si elektronické cigarety nevychutnáte, krajina im dala červenú

Thajsko je mimoriadne obľúbenou turistickou destináciou, čo dokazuje vysoká návštevnosť krajiny počas celého roku. Na svoje si tu príde každý- exotické Thajsko ponúka tropické podnebie, atraktívnu kultúru, nádherné scenérie a nespočetne veľa možností na zábavu a oddych.

Pokiaľ si chcete svoju dovolenku v krajine užiť naplno, je fajn vedieť, čoho sa radšej počas pobytu vyvarovať. Na pozore by sa mali mať o.i. milovníci elektronických cigariet (vrátane cigariet IQOS ), ktoré sú v kráľovstve tabu.

Vaping je zakázaný!
Zatiaľ čo Thajsko zakázalo dovoz e-cigariet ešte v roku 2014, tento zákaz bol neskôr rozšírený. Podľa platnej legislatívy je v kráľovstve okrem používania elektronických cigariet zakázaný tiež dovoz či držba takýchto cigariet a vodných fajok. Dodržiavanie legislatívy je ostro sledované tunajšou políciou, obzvlášť pri cudzincoch a v turistami obľúbených rezortoch.

Neznalosť zákona neospravedlňuje
Problémom je, že neraz cestovné kancelárie svojich klientov o zákaze elektronických a IQOS cigariet neinformujú. Oficiálne internetové stránky Thajského úradu pre cestovný ruch upozorňujú, že:

Cestovatelia prichádzajúci do Thajska by si mali byť vedomí, že elektronické cigarety, ako aj akékoľvek príslušenstvo spojené s ich používaním sú v kráľovstve nelegálne. Porušenie tohto zákona môže viesť k zatknutiu, alebo pokute niekoľkokrát prevyšujúcej hodnotu nezákonného tovaru (-ov). Zákaz platí pre cudzincov, aj pre Thajčanov.
Preto cestujúcim odporúčame, aby neprinášali ani nepoužívali akékoľvek elektronické cigarety ani žiadne vybavenie spojené s elektronickými cigaretami (kvapalina použitá v zariadení). Zároveň by cestovné kancelárie, ktoré predávajú zájazdy do Thajska, mali svojich klientov informovať o tejto norme. Cestovatelia prichádzajúci do Thajska by si mali byť vedomí, že e-cigarety sú v kráľovstve ilegálne.”

 Napriek prísnej norme môžete na uliciach vidieť ľudí, ktorí sa tohto pôžitku nevedia vzdať a riskujú tak (niekedy nevedome) zatknutie za fajčenie e-cigariet na verejnosti.

Vedeli ste? Dokonca aj v prípade uloženia peňažnej pokuty prípad musí byť prešetrený tiež na súde, čoho výsledkom môže byť nedobrovoľné predĺženie vášho pobytu v Thajsku.

Aj s cigaretami opatrne
Thajsko v novembri 2017 zaviedlo zákaz fajčenia klasicých cigariet na vybraných plážach, z dôvodu masívneho znečistenia špakmi a prázdnymi obalmi od cigariet, vrátane populárnych destinácií ako sú Phuket či Ko Samui. Fajčiari tu majú vyhradený priestor, mimo ktorého je fajčenie zakázané. Za porušenie tohto nariadenia hrozí pokuta až vo výške 100 tisíc bahtov.

Pláže, na ktorých platí zákaz fajčenia, mimo vyhradených zón: Bang Saen, Bo Phut, Hua Hin, Cha-Am, Jomtien, Khiri Khan, Khao Takiab, Klong Dao, Klong Kwang, Tham Pang, Koh Khai Nok, Koh Khai Nai, Mae Phim, Laem Sing, Pattaya, Phra Ae, Sai Ree, Patong, Samila, Sai Ri beach.

Loading....