phone mail

Kambodža vás uchváti aj unikátnymi zábermi z dronu

Exotická Kambodža, opradená ešte aj dnes rúškom tajomstva, patrí k pomerne “divokým” krajinám, ktoré ešte nepocítili v plnej sile vplyv konzumu. Nedotknuté pláže, divoká príroda a ľudia žijúci pokojným životom bez zhonu a ruchu modernej doby vyvolávajú v nejednom cestovateľovi chuť prebádať krásy Kambodže zblízka.

Technologické vymoženosti sú nevyhnutnou súčasťou povinnej výbavy každého dobrodruha. Drony sa zo dňa na deň stávajú čoraz obľúbenejšie a dostupnejšie, čo sa odráža na množstve zákonov regulujúcich ich používanie kdekoľvek na svete. Sú štáty, ktoré sa na použitie týchto moderných hračiek pozerajú cez prsty a nájdu sa tiež také, ktoré to príliš neriešia. Ako je to v prípade Kambodže?

(Takmer) bez zbytočných reštrikcií
Vo všeobecnosti je používanie dronov v Kambodži povolené- avšak aj tu existuje pár výnimiek. Prevádzkovatelia dronov musia zabezpečiť, aby boli dodržané nasledujúce pravidlá:

  • drony nepoužívajte pri prelete ponad osoby, alebo nad veľkými davmi;
  • drony je možné používať len za denného svetla a lietať s nimi len za dobrých poveternostných podmienok;
  • dbajte na ochranu súkromia pri lietaní;
  • drony zásadne nepoužívajte na letiskách alebo v oblastiach s vysokým výskytom lietadiel;
  • zákaz sa vzťahuje aj na používajte dronov (vrátane tých s kamerou) v citlivých oblastiach, vrátane vládnych alebo vojenských zariadení.

Rovnako je používanie týchto moderných hračiek striktne zakázané na konkrétnych miestach, a to v Phnom Penh, Siem Reap, v Angkorskom parku alebo okolo akýchkoľvek historických chrámov- pokiaľ na to nemáte písomné povolenie. Cena pre všetky licencie sa môže vyšplhať až do výšky 1000 USD.

Vedeli ste? V hlavnom meste Phnom Penh potrebujete pri “púšťaní” dronov zvláštne povolenie. Tento krok bol predstavený po tom, čo nemecký dron preletel ponad Kráľovský palác.

Za oddychom, ale aj pracovne
Okrem toho, že ide o krajinu čoraz viac obľúbenú medzi turistami, výhodou je aj to, že žiadne špeciálne povolenia na používanie dronov tu nepotrebujete- a to rovnako pri ich využití na rekreačné, ako aj komerčné účely. Samozrejme, pokiaľ neplánujete prelet nad vyššie spomenutými oblasťami.

Preprava dronu letecky
Ak si chcete urobiť pár fascinujúcich záberov, dbajte tiež na pravidlá prepravy samotných dronov, ktoré, ak je možné, by mali byť prepravované ako batožina. Tu však záleží od ich hodnoty a tiež od faktu, či sa chcete vystaviť riziku krádeže či stratenej batožiny. Ak váš dron stojí viac ako 1.000 USD, zvoľte namiesto toho radšej prepravu službou DHL, Fedex alebo UPS.

Vedeli ste? Lion batérie sú leteckými spoločnosťami považované za “nebezpečný tovar” a pravidlá ohľadne týchto batérií v lietadlách mimoriadne prísne. Batéria, rovnako ako náhradné batérie, by mali byť oddelené od prístroja a uložené v samostatnom obale (najlepšie vlastný obal batérie alebo plastikové vrecko). Obal by mal okrem iného zabrániť akémukoľvek kontaktu batérie s kovovými predmetmi (mince, kľúče ap.).

Loading....