phone mail

Exotická, tajomná a krásna … Kambodža, krajina tisícich kontrastov

Taká je Kambodža, ktorá doslova otvára hranice do Ázie. Napriek tomu, že táto krajina nepatrí medzi klasické dovolenkové destinácie, je tajným snom nejedného dobrodruha a cieľom každého vášnivého cestovateľa. Okrem zaujímavej histórie, krásnej prírody a výbornej kuchyne totiž Kambodžské kráľovstvo ponúka aj nádherné biele pláže ako vystrihnuté z filmu.

Kambodža, štát ležiaci medzi Vietnamom, Laosom a Thajskom, sa už dávno nepovažuje za krajinu, ktorej by sme sa z hľadiska bezpečnosti mali vyhýbať. Práve naopak, ide o veľmi bezpečnú krajinu, a to dokonca aj po zotmení, ktorá svojim návštevníkom má čo ponúknuť. Cestovateľov, ako aj investorov priťahuje ako magnet. Niet sa čomu čudovať. Kambodža doslova povstala z popola (stav po genocíde diktátora Pol Pota) a dnes priam prekvitá aj vďaka turizmu a textilnému priemyslu.

Dovolenka mimo top sezóny
Vzhľadom na svoju polohu (severne od rovníka) je pre Kambodžu charakteristické monzúnové podnebie. Ideálne je preto zrealizovať svoje cestovateľské plány v čase od novembra/decembra do apríla. Teplota sa tu celoročne pohybuje okolo príjemných 27°C.

Zmeny (aj) na mape sveta
Kambodžské kráľovstvo, Kampučia, Demokratická Kampučia či Kampučská ľudová republika; Kambodža je krajinou, ktorá menila svoj názov vždy, ako sa k moci dostala nová vláda. Je to tiež jediný štát, ktorý má na štátnej zástave vyobrazenú budovu (chrám Angkor Wat).

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť
Mestský chrám alebo Angkor Wat patrí jednoznačne k najatraktívnejším miestam vôbec. Byť v Kambodži a nenavštíviť ho je ako byť v Paríži a nevidieť Eiffelovu vežu. Nádherný komplex postavený v 12.storočí mal pôvodne slúžiť ako hlavné mesto.

Počas pobytu v Kambodži nesmiete obísť hlavné mesto Phnom Penh. Nájdete tu pulzujúci život, typické vône a chute exotiky, rušné bary a kaviarničky, nasajete pravú domácu atmosféru. Za zmienku stojí aj množstvo historických pamiatok. Na zoznam “must see” miest si pripíšte Kráľovský Royal Palace a Striebornú pagodu.
Krvavú históriu Kambodže v podobe tvrdej diktatúry panovníka Pol Pota dnes pripomína už iba Tuol Sleng, múzeum genocídy sídliace v hlavnom meste.
Aj dnes, v 21.storočí ide o krajinu málo prebádanú, plnú pokladov v podobe pamiatok, nedotknutej prírody a nádherných miest. Ak hľadáte exotické belostné pláže ešte nepoznačené masovým turizmom a krištáľové more, určite navštívte tieto pláže:
– Southwestern Beach, Koh Rong
– Long Set Beach, Koh Rong
– Lazy Beach, Koh Rong Saloem
– Koh Thmei beach, Ream National Park
– Sokha Beach, Sihanoukville

Ak chcete zažiť skutočný život Kambodžanov, nenechajte si ujsť návštevu pralesa pri hraniciach s Thajskom. Nenájdete tu žiadne komerčné pamiatky, takmer žiadne komunikácie, do mnohých osád sa dostanete iba po prašnej ceste. V dedinke s názvom Chi Phat sa dokonca môžete ubytovať a zažiť tak dobrodružstvo na vlastnej koži.
VEDELI STE? Napriek tomu, že dažďový prales je jednou z dominánt tejto krajiny, ročne ubudne v priemere 2.000 km² lesa. Kambodža tak patrí ku krajinám s najvyššou mierou odlesňovania (deforestácie) na svete.

Narodeninovú tortu nečakajjte
Na záver pridávame ešte pár zaujímavostí, ktoré vás možno prekvapia.
VEDELI STE?
– že väčšinu tunajšej populácie tvoria osoby mladšie ako 15 rokov
– že najmä starší obyvatelia nepoznajú svoj vek a tak narodeniny jednoducho neslávia
– že hlava človeka sa považuje za niečo výnimočné a nemožno sa jej dotýkať, a to ani s dobrým úmyslom

Loading....