phone mail

Elektronické cigarety zakazuje čoraz viac krajín, Kambodža nie je výnimkou

Cestovatelia, ktorí vymenili klasické cigarety za ich zdravšiu a modernejšiu e-alternatívu, sa musia mať pri cestovaní po svete a obzvlášť po juhovýchodnej Ázii na pozore. Viaceré tunajšie krajiny totiž návštevníkov vyzývajú k tomu, aby svoje e-cigarety nechali doma.

Ku krajinám ako Malajzia, Singapur a Thajsko sa tak pridali tiež Vietnam, Kambodža a Filipíny, a to tým, že celkom zakázali ich verejné používanie.

Zdravie nadovšetko?
Vyššie spomenuté štáty “odklepli” zákaz používania elektronických cigariet o.i. po tom, čo vyšla štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie. Jej výsledky mierne prekvapili- vedci zistili, že vaping nepomáha prestať fajčiť.
Podľa Daily Mail dnes celkovo 21 krajín zakázalo používanie elektronických zariadení na verejnosti. Za porušenie tohto nariadenia hrozia tým, ktorí budú pri fajčení na verejnosti prichytení, vážne následky. Tu však závisí od konkrétnej krajiny, tresty sa rôznia.


Napríklad na Filipínach môžu turisti čeliť hrozbe väzenia vo forme štyroch mesiacov len kvôli tomu, že tento zákaz (možno aj nevedomky) porušia kdekoľvek na verejných priestranstvách.
V Kambodži nie sú sankcie za vaping zatiaľ celkom jasné, avšak v susednom Thajsku je stanovený až 10-ročný trest v prípade, ak turistom pri vstupe do krajiny v batožine nájdu e-cigarety alebo náplne do nich.
Vedeli ste? Libanon tiež prednedávnom zaviedol zákaz používania e-cigariet (ako aj príslušenstva) na verejnosti. Ide pritom o tretiu krajinu s najväčšou spotrebou cigariet na svete a každoročne štát takto na tržbách tabaku získa neuveriteľných 271 miliónov USD.

Ako je to vo svete…
V USA naposledy zákaz používania elektronických cigariet a IQOS vydalo San Francisco a predpokladá sa, že v blízkej dobe budú tento krok nasledovať tiež iné štáty (šepká sa o New Yorku). Zoznam krajín, v ktorých je v súčasnosti zakázaný vaping zahŕňa aj Argentínu, Rakúsko, Belgicko, Brazíliu, Brunej, Kolumbiu, Egypt, Indonéziu, Malajziu, Mexiko, Omán, Singapur, Taiwan, Thajsko, Turecko a Spojené arabské emiráty.

Loading....