phone mail

Elektronické cigarety si v pokoji a kdekoľvek nevychutnáte ani na Filipínach

Čoraz viac krajín upriamuje pozornosť na to, že fajčenie je pre ľudské zdravie škodlivé a snažia sa zákazy či rôzne obmedzenia pre fajčiarov zakomponovať aj do svojej legislatívy. A hoci je fajčenie elektronických cigariet preukázateľne menej škodlivé ako klasické cigarety, odporcovia tohto “neduhu” sa snažia regulovať aj vaping.  

Thajsko, India, či Filipíny- tieto obľúbené ázijské dovolenkové destinácie majú okrem iného spoločné aj to, že prísne regulujú (alebo v niektorých prípadoch zakazujú) fajčenie elektronických cigariet na verejnosti.

Fajčenie je tu trendom
Podľa filipínskeho Ministerstva zdravotníctva sú Filipíny po Indonézii druhým najväčším spotrebiteľom tabaku v juhovýchodnej Ázii. Report vydaný World Health Organisation z roku 2015 poukazuje na fakt, že v krajine je odhadom až 17 miliónov fajčiarov, čo je viac ako štvrtina dospelého obyvateľstva; pričom až 11 percent detí vo veku 13 až 15 rokov už má skúsenosť s tabakovými výrobkami! A tak niet divu, že vláda zakročila takýmto ráznym spôsobom.
Odborníci naviac tvrdia, že fajčenie stojí filipínsku ekonomiku takmer 4 miliardy dolárov ročne v oblasti zdravotnej starostlivosti a chorôb, ktoré vedú k strate produktivity zamestnancov.

Prezident príkladom
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte ešte v roku 2017 podpísal zákon zakazujúci v druhej najľudnatejšej krajine v juhovýchodnej Ázii fajčenie na verejnosti, čím vytvoril jeden z doposiaľ najprísnejších antitabakových zákonov v regióne.
Zákaz fajčenia sa vzťahuje aj na vaping alebo používanie elektronických cigariet a bude sa uplatňovať v kasínach, vrátane herní a zábavných centier, ako aj vo vnútri letiskových budov, s výnimkou vonkajších priestorov na to určených.
Vedeli ste? Príslušná legislatíva napr. nepovoľuje, aby priestory vyhradené na fajčenie boli väčšie ako 10 metrov štvorcových. Sú určené iba pre dospelých a musia byť vzdialené minimálne 10 metrov od vchodov a východov budov.

Celoštátne opatrenie, známe ako výkonné nariadenie č. 26, zahŕňa tiež už existujúce zákazy tabakovej reklamy, propagačné akcie a sponzorstvo, ktoré podliehajú pokutám až do výšky niekoľko stotisíc pesos a maximálne trojročné odňatie slobody, ako aj možné zrušenie obchodných povolení.

Vedeli ste? Duterte bol sám silným fajčiarom, ale s cigaretami a alkoholom skončil pred niekoľkými desiatkami rokov po tom, ako mu bola diagnostikovaná Buergerova choroba, ktorá môže viesť až k upchatiu krvných ciev.

Aké sú sankcie?
Zákaz, ktorý nesie maximálnu pokutu vo výške 5.000 pesos (100 USD) a štyroch mesiacov vo väzení sa vzťahuje na fajčenie vo vnútorných aj vonkajších priestoroch, vrátane chodníkov. V mestách boli vytvorené policajné úrady zamerané na boj proti fajčeniu.

A druhá strana mince…
Filipínske zdravotnícke orgány kompetentných vyzývajú k tomu, aby podporili elektronické cigarety (aj IQOS) ako súčasť programu kontroly tabaku v krajine po tom, čo medzinárodná štúdia potvrdila, že e-cigarety sú oveľa menej škodlivé ako klasické fajčenie. Profesor John Newton, riaditeľ pre zlepšenie verejného zdravia v Anglicku (PHE) uviedol, že vaping je o “95 percent menej škodlivý” ako fajčenie cigariet.

Spoločnosť PHE preto odporučila, aby elektronické cigarety spolu s náhradou nikotínu boli k dispozícii aspoň v predajniach pre fajčiarov, ktorí chcú prestať fajčiť.

Loading....