phone mail

Rok 2018 priniesol koniec virtuálnej meny v dovolenkovom raji na Bali

Kryptomeny vládnu svetu. Digitálna mena sa teší čoraz väčšej populatite a odborníci jej predpovedajú veľkú budúcnosť. Odporcovia Bitcoin, Litecoin, Ripple, Dash, EOS, a pod. však vehementne poukazujú na fakt, že neexistuje spôsob, ako účinne regulovať takéto “peniaze” a preto žiadajú prísnejšiu kontrolu kryptomien.

V podobnom duchu sa nesie i rozhodnutie Bank Indonesia (ďalej BI), ktorá tento rok zakázala obchodovanie s kryptomenou. Podľa vyjadrenia tunajšej Centrálnej banky  pri všetkých platbách a finančných transakciách by mala byť použitá výlučne oficiálna štátna mena.
Podľa informácií, ktoré banka poskytla, Indonézania boli iformovaní o obmedzeniach dlho predtým, ako spoločnosť vydala svoje konečné rozhodnutie. BI prízvukovala, aby ľudia “nekupovali, nepredávali ani neobchodovali s virtuálnou menou”. Argumentovala tým, že obchodovanie s virtálnou menou nemožno uregulovať a jej používanie môže mať nepriaznivý vplyv na štátnu ekonomiku.
Bank Indonesia pritom poukázala aj na riziká spojené s transakciami, pri ktoých je použitá digitálna mena. Konštatovala, že kryptomena vlastne nemá svojho “oficiálneho správcu” a existuje tu vyššie riziko trestnej činnosti (pranie špinavých peňazí, financovanie terorizmu,…).

Jediné štátne platidlo
Hovorca BI Agusman Zainal uviedol, že takéto transakcie porušujú zákon č. 7/2011 regulujúci menovú politiku a finančné transakcie v krajine. Zákaz bol tiež podrobne upravený v špeciálnom bankovom nariadení č. PBI:19/12/PBI/2017 o uplatňovaní finančných technológií. Zákon označuje rupiu ako jediné štátne platidlo a transakcie, pri ktorých bude použitá akákoľvek kryptomena, označuje ako ilegálne.

Situácia na Bali
Ako uviedol Causa Iman Karana, vedúci zastúpenia pobočky Bank Indonesia na Bali, v prípade turistických centier, akým je Bali, je vyššia pravdepodobnosť, že upútajú pozornosť ľudí obchodujúcich s virtuálnymi menami.

Indonézske úrady si preto “posvietili” na bitcoinové transakcie na Bali. Centrálna banka totiž na základe príspevkov uverejnených na sociálnych sieťach prišla na to, že Bali sa stalo akýmsi rajom pre bitcoinové transakcie. Špeciálna jednotka vyšetrovania kriminality spolu s predstaviteľmi centrálnych bánk spustila tajnú operáciu, počas ktorej si úrady “preklepli” desiatky podnikov na ostrove.

Napriek tomu, že kryptomeny boli v Indonézii označené za nelegálnu menu, polícia počas akcie odhalila dve kaviarne, v ktorých sa bitcoin bežne používal ako platobný prostriedok. Ďalších 44 podnikov vrátane predajní áut, hotelov, cestovných spoločností a obchodov s klenotmi, ktoré predtým ponúkali podobné služby, bolo nútených pozastaviť svoju činnosť. Používatelia boli následne v súlade so zákonom vyzvaní k tomu, aby kryptomenu viac nepoužívali.

Avšak to, aký vplyv bude mať zákaz kryptomeny na podnikanie na indonézskom ostrove Bali, ukáže až čas.

Loading....