phone mail

Bali, “ostrov bohov” a raj na Zemi nielen pre dovolenkárov

Za posledné desaťročia sa exotický ostrov Bali zaradil medzi svetovo najvyhľadávanejšie dovolenkové destinácie s ročnou návštevnosťou okolo dvoch miliónov turistov. Luxusné rezorty, nekonečné biele a čierne pláže, azúrové more, nezabudnuteľné západy slnka nad útesmi a exotická príroda sú lákadlom, akému sa len ťažko odoláva. 

BALI V KOCKE
POLOHA: Malé Sundy, ostrov medzi Jávou a Lombokom
OFICIÁLNA MENA: Indonézska rupia (IDR)
PRÍIJMY: turizmus 30%, poľnohospodárstvo 40%, nábytkársky a textilný priemysel
POROVNANIE CIEN: Služby (taxi, masáže, kaderník) sú na ostrove pomerne lacnou záležitosťou; naproti tomu, elektronika je pomerne drahá.
TIP: Hotovosť si zameníte jednoducho v hoteloch, na letisku, v banke.
Banky a úrady sú v pracovné dni otvorené v čase 9:00–15:00. cez víkendy zatvorené

Hospodárstvo na Bali
Bali, podobne ako väčšina indonézskych ostrovov, je ekonomicky orientované skôr trhovo. Balijské hospodárstvo tvorí predovšetkým ropný, potravinársky a textilný priemysel. Plus, so stúpajúcim turizmom ide ruka v ruke narastajúci význam cestovného ruchu, ktorý sa významne podieľa na tunajšom HDP.
Vedeli ste? Bali je tiež významným zdrojom nerastných surovín (zlato, meď, cín, nikel, v ťažbe ktorých patrí k svetovým lídrom.

V snahe minimalizovať negatívny vplyv turizmu na balijské kultúrne dedičstvo sa väčšina turisticky zaujímavých miest nachádza v južnej časti ostrova, čo sa prirodzene odrazilo v prehlbovaní rozdielov medzi severnou a južnou časťou Bali. Napr. práve južná časť ostrova je najľudnatejšia a je tu tiež sústredená väčšina pracovných miest.

Exotická džungľa aj ryžové políčka
Mierna klíma, ktorá na ostrove panuje, umožňuje domácim pestovať mnohé plodiny. Okrem ovocia a zeleniny sú dôležitým poľnohospodárskym produktom tiež ryža, vanilka, káva, kopra (dužina z kokosového orechu sušená na slnku), sójové bôby a chilli. Pozdĺž severného pobrežia dokonca nájdete siahodlhé vinice.

Vedeli ste? Pre zahraničné trhy sa medzičasom stali zaujímavými komoditami tiež lov rýb a pestovanie morských rias.

Nákupy na Bali
Balijčania sú mimoriadne zruční a s drevom dokážu hotové zázraky- od dreveného riadu až po niekoľkometrové sochy. Tradíciou (okrem supermarketov a obchodov svetových značiek) je zjednávanie ceny tovaru, ktorá je nakoniec až 3x nižšia ako tá pôvodná.

Loading....